Dr Hämäläinen krytycznie spojrzy na popularną interpretację, która głosi, że dla Holbacha przyjemność jest celem cnotliwego działania. Według Hämäläinena takie odczytanie ignoruje świadomość filozofa, że w rzeczywistości cnota bywa raczej karana cierpieniem niż nagradzana przyjemnością. Niemniej Holbach przyznaje, że mimo to niektóre wyjątkowe jednostki są gotowe poświęcić nawet życie zamiast pójść na kompromis w kwestii cnoty. To wydaje się sugerować, że Holbach nie sądzi, iż przyjemność jest celem cnoty. Wobec tego Hämäläinen przedstawi inną interpretację, zgodnie z którą zdaniem Holbacha ludzie zdobywający się na niezwykle cnotliwe działania, aż do poświęcenia własnego życia, mogą żywić nadzieję, że ich czyny sprzyjają ustanowieniu moralnego społeczeństwa, w którym cnota jest sprawiedliwie nagradzana przyjemnością, a występek spotyka się z odpowiednią karą.
Tych, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniu, zachęcamy do rejestracji na stronie www.religiousrationalism.com. Seminarium w języku angielskim. Zapraszamy!
Więcej informacji o wydarzeniu pod adresem: https://www.religiousrationalism.com/event-info/lecture-by-dr-hasse-hamalainen-is
Patronat nad wydarzeniem objął magazyn „Filozofuj!”.
Hasse Hämäläinen uzyskał stopień doktora filozofii na Uniwersytecie w Edynburgu. Pracuje w projekcie badawczym realizowanym na Uniwersytecie Jagiellońskim, który bada związek między rozumem a religią w myśli oświeceniowej. Wcześniej był zaangażowany w projekt badawczy, również realizowany na UJ, dotyczący oświecenia, sekularyzmu i wolności sumienia, badając oświeceniowe poglądy na sumienie moralne. Jego prace ukazywały się m.in. w Intellectual History Review, International Philosophical Quarterly, Diametros, Philosophical Forum, Journal of Ancient Philosophy oraz w tomie Between Secularization and Reform: Religion in the Enlightenment (Brill, 2022). Współredagował również książkę The Sources of Secularism: Enlightenment and Beyond (Palgrave Macmillan, 2017).
Opracowanie: Zespół badawczy projektu „Między sekularyzacją a reformą”
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj