Roman Ingarden uczy nas wrażliwego doświadczania i rozumienia sztuki. Nurtuje go wiele pytań. Wobec niejednego pytania zachowuje wielką poznawczą pokorę. Jak istnieje dzieło sztuki? Czy jest ono rzeczą podobną do stołu lub krzesła, czy może ideą? W jaki sposób dotrzeć do jego wartości i jak wydać o sztuce kompetentny sąd estetyczny? Czego nie wiemy o wartościach? Czy budowa dzieła literackiego w jakiś istotny sposób różni się od muzyki czy malarstwa? W jaki sposób istnieje muzyka? Czy jest tym, co zapisane w nutach, tym, co brzmi w filharmonii, a może jest tylko wspomnieniem koncertu albo ideą w naszym umyśle?
Jednak, zamiast poszerzać zakres pytań o sposób istnienia sztuki i o jej wartość, powinniśmy zatrzymać się nad kwestią podstawową. Czy w naszym nastawionym na pragmatyczne cele, wypełnionym troskami życiu, dostrzegamy jeszcze potrzebę kontaktu z arcydziełami? Czy potrafimy dzisiaj odróżnić to, co przejawia trwałe wartości od tego, co nas jedynie bawi i sprawia nam doraźną przyjemność?
W imieniu organizatorów zapraszamy na cztery spotkania z Romanem Ingardenem. Wykłady odbywać się będą w każdą środę czerwca, o godz. 19.00 na kanale YouTube Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Pierwszy wykład pt. „Filozofia sztuki Romana Ingardena: tajemnicze hasła – klucze” wygłosi Anna Chęćka, doktor habilitowana nauk humanistycznych (filozofia), pianistka, literatka, pedagog, profesor w Instytucie Filozofii – Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się filozofią muzyki i estetyką. Jest autorką książek „Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła Muzycznego” (2008) oraz „Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki” (2014). Ostatnia publikacja autorstwa Anny Chęćki: “A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota”, rozpoczyna nową serię monografii najwybitniejszych pianistów XX w. W jej ramach przedstawione zostaną sylwetki słynnych wirtuozów, którzy zaliczani są do panteonu światowej pianistyki – tacy jak Alfred Cortot, Vladimir Horowitz, Artur Rubinstein, Józef Hoffmann i inni.
START: 03.06.2020 r., godz. 19.00
Online: www.youtube.com/user/NCKGdansk
A jeśliby ktoś powiedział: nienawidzę sztuki, gardze nią, ona jest dla mnie niczym.…?!
NIE MA LUDZI DOSKONAŁYCH. NAWET BÓG TAKI NIE JEST. WYSŁAŁ DO WALKI ZE ZŁEM WCIELONYM ARCHANIOŁA O DWÓCH SKRZYDŁACH, A NA GRANICY Z RAJEM, BY EWA I ADAM SIĘ NIE COFNĘLI Z ZIEMI USTAWIŁ CAŁE KOMANDO SZEŚCIOSKRZYDŁYCH. DOSKONAŁE JEST TYKO TO CO JEST PEŁNIĄ, GDYŻ NIC DO NIEGO NIE WCHODZI I NIC Z NIEGO NIE WYCHODZI.
‘JEST NICZYM’ TO ABSURD. JEST TYLKO COŚ. NIC NIE JEST I JUŻ.
NIENAWIDZIĆ SZTUKI, GARDZIĆ NIĄ — TO JEST DOPIERO SZTUKA!!!