Zapraszamy na rozmowę o sztuce płaszczenia się, albo – jeśli wolicie – o lizusostwie.
Któż z nas nie spotkał kiedyś lizusa – pupilka nauczycieli, korporacyjnego pochlebcy sprawnie wspinającego się po szczeblach awansu, czy polityka gładko wpełzającego w łaski przywódcy politycznej partii? Choć pochlebstwo jest dobrze znane już od starożytności, nie doczekało się dotąd bardziej systematycznego opracowania. Podjął się tego dopiero współczesny badacz Alphons Silbermann w eseju “O sztuce płaszczenia się “, który właśnie ukazał się w polskim tłumaczeniu w Wydawnictwie Naukowym UMK. Jest to opowieść o strukturze relacji społecznych, w których klasyczne lizusostwo czy pochlebstwo są jednymi z wielu strategii zachowań, a przez wskazanie źródeł, form i mechanizmów płaszczenia się książka stawia bardzo ważne pytanie: czy nasze współczesne formy życia pozwalają staremu wynalazkowi lizusostwa jedynie trwać, czy może raczej – imponująco rozkwitać?
W nagraniu wykorzystane są fragmenty filmów: “Miś” w reżyserii Stanisława Barei (1980) i serialu “Alternatywy 4” tegoż reżysera (1987) oraz jedna z ilustracji do polskiego wydania książki Silbermanna “O sztuce płaszczenia się” autorstwa Filipa Pręgowskiego.
Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.
Vide: tow. D. Tusk/PO/KO/lewica/komuna a UE/Bruxela/Strasburg… etc.
Nieprawdaż!?
Real Life of Politik