Arystoteles interesował się retoryką już w Akademii Platona, m.in. polemizując z Gorgiaszem oraz szkołą Izokratesa, a jego dorobek dotyczący różnych forma argumentacji zachowany w trzech księgach Retoryki i pismach Organonu jest do dziś powszechnie uznawany i doceniany. W swoim wykładzie Aleksandra Mathesien scharakteryzuje najważniejsze elementy retoryki Arystotelesa i zaprezentuje dzieje jej historycznej recepcji, ponieważ jak pisze autorka referatu: „dopiero w XX wieku badania specjalistyczne wniosły nową wiedzę o nierozpoznanym dotąd w pełni i zatraconym dorobku dialektyki (logiki) i retoryki Arystotelesa”. Ciekawostką może być fakt, że istotny wkład w odnowienie zainteresowania omawianą myślą miał pochodzący z Polski badacz Ch. Perelman.
„Spacery z Arystotelesem” to projekt zorganizowany z okazji 2400. rocznicy urodzin Stagiryty, obejmujący działania od października 2016 roku do czerwca 2017, w tym dziewięć wykładów oraz wystawę fotograficzną. Tworzą one cykl refleksyjnych spotkań filozoficznych, utrzymanych w luźnej konwencji, które ukazują Arystotelesa jako myśliciela niezwykle silnie oddziałującego na kulturę europejską Wschodu i Zachodu. Wszystko to w wyjątkowym Rezerwacie Archeologicznym „Genius loci”, którego mottem jest wieloznaczne hasło: „Przekrój poznania”.
Tematy i „przewodnicy” najbliższych spotkań:
- 19.05 godz. 18.00 – „Czy filozofię współczesną interesuje Arystoteles?” – dr Paweł Bleja (Uniwersytet Adama Mickiewicza);
- 23.06 godz. 18.00 – „Perypatetycy o winie, muzyce i sprawach Afrodyty” – piknik arystotelesowski.
Opracował: Mateusz Tofilski
Rezerwat Archeologiczny „Genius loci”, ul. Księdza Ignacego Posadzego 3, 61–108, Poznań
28.04.2017, godz. 18.00
Strona internetowa wydarzenia
Wydarzenie na Facebooku
Skomentuj