W swojej książce autorka tworzy swoistą panoramę fenomenologii sztuki tworzonej we Francji. Jej cel to prezentacja formacji myślowej, jaką jest późna fenomenologia francuska, określana przez nią mianem postfenomenologii, i wyodrębnienie grupy myślicieli i myślicielek, których idee wpisują się w zarysowane ramy koncepcyjne. Sztuka z kolei ujęta tu zostaje jako cień, który fenomenologia za sobą ciągnie, choć oczywiście można zauważyć, że sztuka jest jednym z cieni lub jedną z dziedzin, z którą fenomenologia wchodzi w twórczy dialog. Istotą rozważań staje się sztuka, podążając bowiem za sławnym listem Edmunda Husserla do Hofmannsthala, można powtórzyć pogląd, zgodnie z którym doświadczenie estetyczne doskonale obrazuje to, czym doświadczenie fenomenologiczne jest w swej istocie. Sztuka oznacza tu głównie sztuki wizualne, choć ważną częścią rozważań jest także poezja.
Punktem odniesienia okazuje się tu systematyczna prezentacja niesystemowej filozofii Henri Maldineya w kontekście rozważań innych fenomenologów. Nie jest to jednak monografia jednego myśliciela, ale raczej monografia pewnego ruchu czy też kierunku filozoficznego, dla którego fenomenologia Maldineya stanowi centralny punkt odniesienia, skupiając jak w soczewce najważniejsze cechy tego kierunku. Tematem rozważań poszczególnych rozdziałów stają są więc koncepcje fenomenologiczne od Husserla i Heideggera przez Maurice’a Merlea-Ponty’ego, Mikela Dufrenna, Marca Richira, po Renauda Barbarasa czy Eliane Escoubas; ale także interpretacje fenomenologiczne minimalizmu, dyskusja między filozofią i historią sztuki, jak i pytanie o uniwersalność narzędzi pojęciowych i ich zastosowanie do sztuki współczesnej par excellence.
Analizy te prowadzą do tezy, zgodnie z którą zwrot estetyczny staje się zwrotem ku aisthetycznemu ujmowaniu subiektywności, a tym samym ku subiektywności opisanej jako „galernik wrażliwości“; implikując tym samym pytanie o to, co skłoniło lub skłania fenomenolożki i fenomenologów we Francji do tego, by ujmować podmiot w kategoriach traumy.
Debata odbędzie się we wtorek, 26 marca, o godz. 17.00 i będzie transmitowana na kanale YouTube Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie
Uczestnicy debaty i tematy wystąpień:
- dr hab. Monika Murawska, prof. ASP Warszawa: WPROWADZENIE
- Prof. Iwona Lorenc (UW): Fenomenologia sfrustrowanego podmiotu
- Dr hab. Piotr Schollenberger (UW): „Cień jej cienia” — fenomenologia, sztuka i zmysłowość
- Dr Anna Alichniewicz (UMed Łódź): Doświadczenie obrazu, czyli Lyotard nieco przewrotnie
- Dr Mateusz Bednarkiewicz (AT w Warszawie): Rozpoczynać zawsze od nowa - cień fenomenologii i scena
Debatę poprowadzi: dr Magdalena Kozak (UIK)
Link do transmisji:
Organizatorzy:
Instytut Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj