W dniach 27-30 września w Warszawie odbędzie się konferencja nt. obszaru wspólnego zagadnień sprawiedliwości i sytuacji kryzysowych. Jednym z jej celów jest analiza dorobku Waltera Benjamina w zakresie koncepcji sprawiedliwości (która znalazła odzwierciedlenie w jego rozważaniach na tematy takie jak prawo, przemoc i mity) a także istotności tej koncepcji dla współczesnych wyzwań. Organizatorami są Uniwersytet SWPS oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN.
Przyjmowane są zgłoszenia wszelkich próby systematycznej analizy Benjaminowskiego rozumienia idei sprawiedliwości, uwzględniając jego myśl na temat takich kluczowych kategorii, jak: kryzys, formy krytyki, prawo, przemoc, mit, wina i dług, życie, dialektyka, utopia, mesjanizm, suwerenność, stan wyjątkowy, rewolucja, ubóstwo, aura, ślad, nazwa, alegoria, obraz, medium, konstelacja, tłumaczenie, montaż, gest, ciało, przestrzeń, czas, historia, pamięć, doświadczenie, narracja, cytat i tak dalej. Uczestnicy zaproszeni są również do zajęcia się obiecującymi zderzeniami koncepcji sprawiedliwości Benjamina z teoriami innych myślicieli, a także do przyjrzenia się potencjalnym zastosowaniom myśli Benjamina w różnych dziedzinach humanistyki (w działalności politycznej i artystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem uwagę na trzy kluczowe wymiary: tekstowość, wizualność i praktykę).
Zadaniem konferencji jest stworzyć przestrzeń do owocnej dyskusji pomiędzy rozumieniem sprawiedliwości Benjamina z innymi podejściami teoretycznymi, a także pogłębionej analizy tego, w jaki sposób jego spostrzeżenia i metody mogą funkcjonować poza obrębem jego twórczości w odpowiedzi na współczesne kryzysy.
Skomentuj