Profesor Krzysztof Meissner to jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, który doczekał się światowej sławy. Jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje ze znakomitymi badaczami, w tym z noblistą – profesorem Sir Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Zajmuje się teorią cząstek elementarnych, teorią grawitacji oraz kosmologią. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-nie. Jego zainteresowania obejmują między innymi zagadnienia z zakresu filozofii, lingwistyki i literatury.
Spotkanie odbędzie się w ramach nowego projektu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie – Obserwatorium idei: Inspiracje. Pod tym tytułem organizowane będą spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy, poświęcone ich namysłowi nad najistotniejszymi wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem oraz współczesną cywilizacją.
Profesor Krzysztof Meissner opowie o naukowych inspiracjach, a także aktualnych badaniach, które mogą zmienić nasze rozumienie fizyki. Podczas spotkania poruszona zostanie również kwestia jego opinii na temat roli i znaczenia nauki we współczesnym społeczeństwie, rozumienia prawdy, stosunku do religii i jej obrazu świata. Nie zabraknie również wątków prywatnych, dotyczących tradycji rodzinnych i przodków, którzy ukształtowali profil duchowy i intelektualny profesora. Integralną częścią całego wydarzenia będzie dyskusja z profesorem.
Wykład będzie drugim z rzędu wydarzeniem w ramach projektu Obserwatorium idei: Inspiracje. Poprzednio w Warszawie odbyło się spotkanie z wybitnym czeskim intelektualistą, ks. Prof. Tomaszem Halikiem, który opowiadał o przemianach, jakim podlega religia i duchowość w coraz bardziej zsekularyzowanym świecie. W 2024 roku zaproszona do udziału zostanie prof. Chantal Delsol – francuska intelektualistka, członkini Akademii Francuskiej.
[opracowanie: Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie]Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Drobna polemika — sprostowanie.
Prof. KM pokazuje i wyjaśnia już od jakiegoś policzalnego czasu raczej, zgrabnie/delikatnie, ile nie wiemy niż wiemy, tak naprawdę, realnie i szczerze.
To jest szersze zjawisko pt.: regres naukowy ‘a la XX/XXI wiek.
Real Science of Life