Czego uczestnicy Zjazdu mogą się spodziewać po obradach sekcji Filozofii Umysłu i Kognitywistyki na 12. Polskim Zjeździe Filozoficznym? Jakie tematy będą się wybijać?
Podczas 12. Polskiego Zjazdu Filozoficznego w ramach Sekcji Filozofii Umysłu i Kognitywistyki wygłoszonych zostanie ok. 20 referatów dotyczących takich zagadnień, jak:
- filozofia sztucznej inteligencji (pespektywy rozwoju ogólnej sztucznej inteligencji, maszyny konwersacyjne, tworzenie metafor przez systemy sztucznej inteligencji),
- procesy informacyjne a procesy poznawcze,
- enaktywizm i teoria umysłu ucieleśnionego (natura i rodzaje afordancji, ekologiczna teoria instynktu, afordancje i reprezentacje muzyczne ),
- ontologia świadomości (qualia a fizykalizm),
- kognitywistyka matematyki,
- substytucja sensoryczna,
- teorie racjonalności,
- poznanie społeczne,
- natura urojeń i filozofia psychiatrii.
Swobodnie nawiązując do tematu Debaty Inauguracyjnej Zjazdu, chcielibyśmy zapytać, jak Pan, Panie Profesorze, odpowiedziałby na pytanie: „Co dziś należy uznać za najważniejsze problemy filozofii umysłu i kognitywistyki lub najważniejsze odsłony uniwersalnych problemów z tej dziedziny?”.
Do najważniejszych, a zarazem najbardziej aktualnych problemów filozofii umysłu i kognitywistyki zaliczyłbym zagadnienia podejmowane w kontekście intensywnego rozwoju neuronauk i sztucznej inteligencji. Wchodzą tutaj w grę w zasadzie wszystkie klasyczne problemy filozofii umysłu (dotyczące świadomości, wolnej woli, pamięci, myślenia abstrakcyjnego, percepcji, wyobraźni i procesów twórczych, przeżyć moralnych i estetycznych, etc.), które bada się na gruncie neurofilozofii i filozofii sztucznej inteligencji. Chodzi o fundamentalne problemy dotyczącego tego: (A) W jaki sposób aktywność mózgu (ucieleśnionego i osadzonego w środowisku) wytwarza procesy umysłowo-poznawcze charakterystyczne dla ludzi i innych zwierząt? (B) Jakie procesy umysłowo-poznawcze mogą być realizowane przez systemy sztucznej inteligencji? Dzięki spektakularnym osiągnięciom neuronauk, sztucznej inteligencji i robotyki kognitywnej klasyczne problemy filozofii umysłu analizuje się w nowych kontekstach empirycznych i teoretycznych. Analizy filozoficzne ignorujące wiedzę naukową na temat umysłu i procesów poznawczych przestały być atrakcyjne dla współczesnego człowieka – zamiast budzić szerokie zainteresowanie, zniechęcają do filozofii.
Robert Poczobut – profesor UwB, kierownik Zakładu Epistemologii i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii UwB. Autor czterech książek, kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktor licznych prac zbiorowych. Współtwórca studiów kognitywistycznych na Uniwersytecie w Białymstoku. Obecnie pracuje nad książką Umysł i artefakty. Interesuje się filozofią umysłu i kognitywistyką, neurofilozofią, filozofią sztucznej inteligencji, świadomymi i nieświadomymi procesami poznawczymi, filozofią nowych technologii informacyjnych, a także hybrydowymi systemami poznawczymi.
Dłuższy wywiad z przewodniczącym komitetu organizacyjnego 12. Polskiego Zjazdu Filozoficznego, prof. Januszem Maciaszkiem > tutaj.
Więcej o tegorocznym Zjeździe > tutaj.
Skomentuj