Szczególne podziękowania kierujemy do Europejskiego Centrum Solidarności za współorganizowanie spotkania.
„Filozofuj!” jest w gronie partnerów „Karty do Kultury” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Podczas spotkań „Gdańsku, filozofuj!” posiadacze „Karty do Kultury” będą mogli zakupić czasopismo „Filozofuj!” z 20% rabatem! Na temat „Karty do Kultury” można przeczytać > tutaj.
Nieposiadający „Karty do Kultury” będą mogli zakupić drukowaną wersję czasopisma z 15% rabatem. Uczestnicy spotkania otrzymają też kupony rabatowe na zamówienie prenumeraty czasopisma.
W dyskusji wezmą udział:
Prof. Adam Grobler — Profesor, dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego i wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Zajmuje się metodologią nauk, teorią poznania, filozofią analityczną i dydaktyką filozofii. W wolnym czasie gra w brydża sportowego. Wdowiec (2006), w powtórnym związku (od 2010), ojciec czwórki dzieci (1980, 1983, 1984, 1989) i dziadek, jak na razie, pięciorga wnucząt. Mieszka w Krakowie. grobler.artus.net.pl, e‑mail: adam_grobler@interia.pl.
Prof. Jacek Wojtysiak — Profesor filozofii, kierownik Katedry Teorii Poznania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W pracy naukowej tropi dwa słowa: być i dlaczego. Poza tym lubi leniuchować na łonie rodziny, czytać Biblię, słuchać muzyki barokowej i kontemplować przyrodę. Uzależniony od słowa drukowanego i od dyskutowania ze wszystkimi o wszystkim. Hobby: kolekcjonowanie czapek z różnych możliwych światów.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Dalke.
Koordynatorami spotkania są Wojciech Czapkowski i Marcin Kloc.
W przygotowaniu spotkania biorą udział: dr Natasza Szutta, dr Artur Szutta, Natalia Marcinowska, Justyna Wasiniewska.
Zgłosić uczestnictwo w spotkaniu można > tutaj.
Spotkanie podzielone jest na dwie części: najpierw będziemy mogli wysłuchać dyskusji zaproszonych gości a następnie głos zostanie oddany publiczności — każdy z przybyłych będzie mógł zadać pytanie. Goście ustosunkują się do następujących kwestii:
1. Czym jest istnienie?
2. Czy istnieją tylko obiekty materialne i ich pochodne, czy też można przyjąć jakąś bogatszą ontologię? Jakie sposoby istnienia mogłaby ona obejmować?
3. Czy pytanie Leibniza “dlaczego istnieje raczej coś niż nic?” jest źle postawione, czy też wyraża fundamentalny problem filozoficzny?
Zapraszamy do dyskutowania, słuchania i dzielenia się swoimi przemyśleniami – filozofujmy!
22 czerwca, godz. 18:00Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk
Partner
Patroni
Kluby „Filozofuj!” – to nowo tworzone nieformalne grupy współpracowników i sympatyków czasopisma „Filozofuj!”, organizujące w swoich miejscowościach imprezy (np. konferencje, spotkania dyskusyjne lub promocyjne) popularyzujące filozofię pod patronatem Redakcji „Filozofuj!”. Więcej informacji > tutaj.
Skomentuj