W myśleniu wizualnym podstawą do wykonania notatki, czyli tworzenia kompozycji z ikon oraz piktogramów, jest uprzednie rozłożenie sobie na mniejsze elementy obiektu, który zamierzamy narysować. Niektórzy trenerzy sketchnotingu uważają, że do wykonania notatki wizualnej wystarczy umiejętność rysowania zwykłej kropki i kreski – linii prostej i krzywej. Inni poszerzają ten zakres o parę kolejnych punktów, a całość nazywają alfabetem sketchnotingu. W dzisiejszym odcinku prezentujemy go dla Was.
Przystępując do tworzenia notatki wizualnej przede wszystkim należy:
- dokonać własnej wizualizacji tego, co chcemy narysować,
- rozpoznać podstawowe kształty, które będą wykorzystane w rysunku,
- uprościć je tak, by można było je szybko narysować.
By osiągnąć w tym biegłość, należy ćwiczyć rysowanie danego obiektu, w coraz krótszym czasie.
Ćwiczenie
Wybieramy jakiś obiekt, który chcemy użyć w notatce wizualnej i rysujemy go w 30 sekund. Potem zmniejszamy ten czas do 20 sekund, 10 sekund i 5 sekund. Powtarzając każdy rysunek cztery razy (w coraz szybszym tempie), zapiszemy go sobie w pamięci na dłużej i nabierzemy biegłości w jego odtwarzaniu.
Zapraszam do ćwiczeń i cieszenia się efektami.
Zobacz poprzednie odcinki kursu: #1 > tutaj oraz #2 > tutaj.
Vítězslava Hoffmann – absolwentka Uniwersytetu Masaryka w Brnie w Czechach, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 82 w Gdańsku. Liderka i trenerka grupy „Myślenie wizualne” w centrum doszkalania nauczycieli „Kreatywna Pedagogika” w Gdańsku. Sketchnoterka, facylitatorka oraz ilustratorka projektu edukacyjnego „FitEdukacja”. Ukończyła kurs tworzenia map myśli w edukacji i biznesie u Tony’ego Buzana. Posiada certyfikat z Mind Mappingu i Myślenia wizualnego. Współpracuje z instytucjami edukacyjnymi „Edunews”, „Plan Daltoński”, oraz z Fundacją Dbam o mój zasięg. Autorka innowacji pedagogicznej „Myślenie wizualne – nauka tworzenia notatek w szkole”, projektów dla świetlicy szkolnej w tym „Filozofia życia”. Administratorka grupy „Myślenie wizualne w edukacji” na Facebooku. Autorka fiszek pomocnych do nauki języka czeskiego. Lektorka i tłumaczka języka czeskiego, doceniona w roku 2017 nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za działalność edukacyjną. Prowadzi fanpage na Facebooku “Kocham Czechy”, „Poznej Polsko” oraz „Czeski język”. Więcej prac związanych z myśleniem wizualnym znajdziecie na Facebooku > Miluju a maluju – Vitia Hoffmann. Wspólnie z Przemysławem Staroniem przekonuje studentów liceum i członków „Zakonu Feniksa”, że „rysować każdy może, a szczególnie filozofię”.
Nie wiem, wiem jedno notatki graficzne nie są infantylne.
Ja kupiłam książkę o sketchnotingu na inlabi.com, — i powiem zwał jak zwał, ale super się używa tych notatek szczególności w szkole dla dzieci.