Pod wieloma względami jest to publikacja unikatowa. Zespół po kierunkiem nestora polskiej filozofii i znakomitego znawcy polskiej logiki opracował leksykon obejmujący prawie 100 lat dziejów tej dyscypliny (podane w tytule ramy czasowe są często przekraczane ze względu na konieczność integralnego potraktowaniu dorobku wielu myślicieli). W tomie zamieszczono ponad sto czterdzieści haseł poświęconych poszczególnym osobom publikującym prace logiczne w tytułowym okresie, aczkolwiek nie wszystkie one były wyłącznie logikami. Jak piszą redaktorzy, „Leksykon uwzględnia nie tylko logików w sensie ścisłym, ale również filozofów i matematyków, dla których logika nie była główną specjalnością, lecz którzy odnotowali jakieś logiczne dokonania publikacyjne, zasługi na polu nauczania logiki lub jej popularyzacji” (s. 15). Natomiast na tylnej stronie okładki znajduje się następująca deklaracja: „Niniejszy leksykon przedstawia sylwetki i dokonania logików polskich rozpoczynających swe kariery naukowe w okresie od przełomu XIX i XX wieku do 1945 roku. Uwzględnione zostały nie tylko osoby koncentrujące się na badaniach logicznych, głównie matematycy i filozofowie, ale i takie, dla których logika była pobocznym polem zainteresowań, na przykład językoznawcy, filologowie, socjologowie i psychologowie”. Chociaż ta inkluzywna koncepcja została skrytykowana przez matematyka prof. Krzysztofa Cisielskiego w recenzji Leksykonu, opublikowanej w magazynie „Nowe Książki”, to jednak wydaje się trafna i naturalna.
Poszczególne hasła zostały opracowane jasno i przejrzyście. Mają też ujednoliconą strukturę. Co prawda nie zawierają one zbyt wielu nowatorskich elementów i przy ich opracowywaniu autorzy nie prowadzili dodatkowych badań archiwalnych, lecz połączone w jedną całość dają znakomity obraz dynamicznego rozwoju polskiej logiki w pierwszej połowie XX wieku oraz jej oddziaływania na filozofię i inne nauki.
Andrzej Dąbrowski, Magdalena Hoły-Łuczaj, Andrew Schumann, Konrad Szocik, Jan Woleński, Leksykon logików polskich 1900–1939, Copernicus Center Press: Kraków 2022.
Tadeusz Szubka – profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii i Kognitywistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Prowadził badania w wielu uznanych instytucjach w Europie, USA i Australii. Interesuje się filozofią analityczną, pragmatyzmem, metafizyką, filozofią języka i umysłu, epistemologią oraz metodologią filozofii. Wolne chwile poświęca słuchaniu muzyki rockowej i pokrewnej oraz zbieraniu grzybów.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj