Filozofia w szkole Scenariusze lekcji

Dorota Monkiewicz: Miłość zmysłowa a moralność – scenariusz lekcji filozofii dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2022 nr 5 (47), s. 48. W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.


Cele

  • Uczniowie dokonują refleksji nad seksualnością człowieka.
  • Uczniowie dostrzegają, że sfera seksualna podlega ocenie moralnej.
  • Uczniowie kształtują osobiste poglądy na temat etyki seksualnej.

Metody i formy pracy

  • Dyskusja
  • Interpretacja cytatu
  • Eksperyment myślowy

Przebieg lekcji

1. Pytania na rozgrzewkę

  • Czy etyka powinna zajmować się sferą seksualną człowieka?
  • Czy w naszej cywilizacji powinny być formułowane nakazy moralne dotyczące zachowań seksualnych, czy prawo stanowione wystarczy?
  • Czy można sformułować ogólne normy etyczne związane z seksualnością bez odniesień do religii i kultury?
  • Dlaczego kwestie seksu są często tematem tabu?
  • Dlaczego sfera seksualna jest regulowana normami obyczajowymi?

2. Interpretacja cytatu

Odczytujemy cytat i prosimy uczestników o jego analizę:

Erotyzm jest jednym z aspektów wewnętrznego życia człowieka. Zwodzi nas tym, że nieustannie szuka przedmiotu pożądania na zewnątrz. Ale ów przedmiot odpowiada wewnętrznej potrzebie.

Georges Bataille

3. Pytania do dyskusji

  • Na ile ważny jest aspekt erotyczny w integralnym rozwoju człowieka?
  • Czym jest świadomość seksualna?
  • Czy potrzeby seksualne należy rozpatrywać w kontekście dobra i zła?
  • Czy trzymanie się złotej reguły: „nie czyń innym tego, czego nie chcesz, by czynili tobie” wystarczy, byśmy w sferze seksualnej nie krzywdzili innych?
  • Czy powinny istnieć granice w wyrażaniu swojej seksualności?
  • Dlaczego ludzie czują się urażeni, gdy czyjeś zachowania seksualne przekraczają normy obyczajowe, ale nie powodują niczyjego cierpienia?

4. Eksperyment myślowy

W dalekiej przyszłości popęd seksualny w świecie ludzkim został ostatecznie zneutralizowany, bo był powodem agresji i przestępstw. Ludzkość dzięki środkom chemicznym stała się pozbawiona namiętności, prokreacja została zastąpiona innymi metodami przedłużania gatunku. Przestępstwa na tle seksualnym ustały, życie w społeczeństwie stało się bezpieczniejsze. Ale nie były to jedyne konsekwencje wprowadzonej zmiany. Jak wygląda świat, w którym nie istnieje pożądanie seksualne? Jak zmieniłaby się sfera rodzinna, relacyjna, konsumpcyjna?


PDF scenariusza do pobrania


Dorota Monkiewicz – absolwentka filozofii teoretycznej KUL oraz historii UMCS, nauczycielka etyki w Niepublicznym Technikum Leśnym w Lublinie. Współautorka książki na temat filozofowania z dziećmi Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne pod red. Ł. Krzywonia. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Poza filozofią pasjonuje ją taniec współczesny, który w wolnych chwilach intensywnie uprawia.

Tekst jest dostępny na licencji: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.

< Powrót do spisu treści numeru.

 

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy