Wydawcą czasopisma jest
Kliknij, aby pobrać plik pdf numeru 5(47)/2022:
Zachęcamy do lektury!
Czy WIESZ, ŻE…
- najnowszy numer można kupić także w Empiku, Świecie Prasy, Ruchu, Inmedio, Relay (więcej na ten temat > tutaj)?
- z każdego egzemplarza kupionego w Empiku, Świecie Prasy, Ruchu, Inmedio, Relay redakcja otrzymuje tylko ok. 50% kwoty, którą płacisz?
- możesz dostawać „Filozofuj!” na wskazany adres zanim trafią do dystrybucji w Empikach?
- kupując „Filozofuj!” w prenumeracie płacisz tyle samo, co w Empiku, ale otrzymujesz egzemplarz niemal bezpośrednio z drukarni?
- dzięki prenumeracie możemy planować rozwój i budżet z wyprzedzeniem?
Redaktor prowadzący numeru: dr Wojciech Lewandowski
Podziękowania za pracę nad numerem „Etyka seksualności” należą się: Autorom tekstów, Redaktorom, w szczególności: Piotrowi Biłgorajskiemu, Eli Drozdowskiej, Błażejowi Gęburze, Marcinowi Iwanickiemu, Robertowi Kryńskiemu, Dorocie Monkiewicz, Redaktorom językowym: Aleksandrze Sitkiewicz, Agnieszce Stańczak, Annie Wewior, Grafikom: Natalii Biesiadzie-Myszak, Paulinie Belcarz, Ewie Czarneckiej, Annie Koryzmie, Lubomirze Platcie, Małgorzacie Uglik, Patrycji Waleszczak, Wojtkowi WU Zielińskiemu, Mirze Zyśko, Specjalistom DTP: Adamowi Dorotowi, Robertowi Kryńskiemu, Patrycji Waleszczak, Mirze Zyśko, Naszym Hojnym Patronom, którzy nas wsparli w projekcie Patronite: Kacprowi Dyrdzie, Piotrowi Elfingerowi, Katarzynie Frąckiewicz, Pawłowi Głazowi, Sebastianowi Łasajowi, Michałowi Markowi, Paulinie Skorupińskiej, Janowi Swianiewiczowi, Zbigniewowi Szafrańcowi, Tomaszowi Szwedowi, Jerzemu Szyjutowi, Ani Wilk-Płaszczyk, Wojciechowi Wysowskiemu. Również dzięki Waszemu wkładowi możliwe było wydane tego numeru.
Delikatna kwestia > Wojciech Lewandowski
Tym, co jest szczególnie ciekawe w metodologicznych dyskusjach dotyczących etyki seksualnej, jest spór między minimalistami a maksymalistami. Minimaliści twierdzą, że wszystkie kwestie odnoszące się do płciowości można rozstrzygnąć bez konieczności zastanawiania się nad naturą seksu. Maksymaliści uważają, że wartości i powinności związane seksem i seksualnością są specyficznymi zjawiskami moralnymi, a rozstrzygnięcie problemów moralnych w tej sferze wymaga głębokiej refleksji i dotarcia do ich istoty.
Przeciwko Kantowskiemu poglądowi, że pracownicy seksualni to rzeczy > Lina Papadaki
Nawet jeśli przyjmiemy skrajne twierdzenie Kanta, że prostytutka staje się własnością klientów, wciąż nie jest jasne, w jaki sposób jej człowieczeństwo, jej racjonalna osobowość zostają naruszone. Nadal posiada ona zdolność do racjonalnego wyznaczania i realizowania celów. Jednym z jej celów jest właśnie prostytuowanie się.
Po co nam seks? > Artur Szutta
Wiele pytań zaczynających się od słów „po co?” ma dwa rodzaje możliwych odpowiedzi. Jeden polega na odwołaniu się do celowości w naturze, drugi na wskazaniu naszych wyborów i zamierzeń. Zwolennicy pierwszego rodzaju odpowiedzi uznają istnienie obiektywnej istoty rzeczy, inni przeczą istnieniu takiej istoty. Pytanie „po co nam seks?” to kolejny front, na którym spór pomiędzy zwolennikami esencjalizmu i antyesencjalizmu (tak można określić stanowiska obu grup dyskutantów) ma szczególnie ostry charakter.
Cnoty a seks > Artur Szutta
Słowo „cnotliwy”, szczególnie gdy mowa o seksie, nie ma dobrych skojarzeń w potocznym języku. Oznacza kogoś (najczęściej kobietę), kto stroni od aktywności seksualnej. Choć taki obraz cnoty ma pewne uzasadnienie w tym, jak historycznie pojmowano cnotę czystości i seks, istnieje alternatywne rozumienie cnót w kontekście seksualności, cnót, bez których o udanym życiu seksualnym mowy być nie może.
Fragment z klasyka
Narzędzia filozofa
Eksperyment myślowy: Poeksperymentujmy z seksem > Artur Szutta
Kurs logiki: #11. Logika formalna – zalety i wady > Krzysztof A. Wieczorek
Filozofia w nauce
Meta-fizyka kwantowa: Dialog 2. Starsza teoria kwantów i kształtowanie się nowego obrazu świata > Andrzej Łukasik
Filozofia w literaturze
Jagna – „przedmiot” męskiego pożądania > Natasza Szutta
Filozofia społeczna
Śniadanie kontynentalne: #11. Kiedy etyka jest seksowna? > Tomasz Kubalica
Satyra
Kazanie Thomasa Malthusa zza grobu > Piotr Bartula
Felieton
Z którą połową? > Adam Grobler
Życie seksualne od 9.00 do 17.00 > Jacek Jaśtal
Miłość seksualna, miłość romantyczna > Jacek Hołówka
Wokół tematu
Seksualność wobec postępu technicznego. Czy technologia rozwiąże dylematy moralne?> Marcin Garbowski
Wymiary przyjemności seksualnej > Jagoda Mielczarek, Paweł Sikora
Filozofia w filmie
Miłość ma dwie twarze > Piotr Lipski
Filozofia w szkole
Miłość zmysłowa a moralność. Scenariusz lekcji filozofii dla uczniów szkół ponadpodstawowych > Dorota Monkiewicz
Z półki filozofa…
Widok stąd > Natasza Szutta
Filozofia oświecenia w pigułce > Anna Tomaszewska
Filozofia z przymrużeniem oka
Drodzy Czytelnicy,
jeśli pomyśli się o standardowym zestawie zagadnień, które przez wieki pierwszoplanowo zajmują filozofów w ich działalności teoretycznej, to czymś zaskakującym jest fakt, że seks jest tutaj wielkim nieobecnym. Powstaje jednak pytanie, na ile wiarygodna może być filozofia w swojej misji wielostronnego oświetlania kondycji ludzkiej, jeśli – mogłoby się wydawać, że wręcz z premedytacją – pomija tak ważną sferę naszego codziennego życia. Zwłaszcza że gdy filozofia zdaje się w tej kwestii abdykować, swoje opinie na temat seksu zaczyna wytwarzać kultura masowa, na czele z pornografią – dziwaczną mitologią życia seksualnego.
Być może niektórzy byliby skłonni traktować seks jako zjawisko, które nie ma charakteru poznawczego. Trudno rozstrzygać tę sprawę w tym miejscu, ale warto przynajmniej zauważyć, że skoro tak wielu ludzi niekiedy wręcz podporządkowuje mu swoje życie, to mamy dobry powód, żeby podejrzewać, że można mieć w kwestii seksu prawdziwe i fałszywe przekonania. Przecież tam, gdzie pojawiają się opinie na jakiś temat, można spodziewać się nie tylko prawdy i fałszu, ale także argumentów, nawet jeśli nie zawsze są sformułowane wprost.
Choć seks to dla niektórych gorący temat (który najchętniej przekazaliby komuś innemu), to należy stwierdzić coś dość oczywistego – że potraktowany jako zagadnienie filozoficzne potrzebuje tego samego, co wszelkie inne zjawiska zajmujące filozofów: odrobiny precyzji i chłodnego spojrzenia. Jeśli więc jest coś, co chcielibyście (z filozoficznego punktu widzenia) wiedzieć o seksie i nie boicie się o to (filozoficznie) pytać, to zapraszamy do lektury tego numeru.
Na pierwszych stronach wydania znajdziecie historyczno-analityczne wprowadzenie do tematu autorstwa Wojciecha Lewandowskiego, a dalej czekają na Was teksty stanowiące przekrój różnych perspektyw, z jakich można spojrzeć na zagadnienie płciowości. Będzie o funkcjach seksu (Artur Szutta), godności pracowników seksualnych (Lina Papadaki) i seksie… cnotliwym (znów Artur Szutta). Dalej przeczytacie też o technologiach przyszłości, które mogą pomóc w rozwiązywaniu dylematów moralnych dotyczących etyki seksualnej (Marcin Garbowski) i seksualnej przyjemności (Jagoda Mielczarek i Paweł Sikora). Polecamy również znakomity wywiad z Neilem McArthurem, światowej sławy ekspertem w dziedzinie będącej przedmiotem tego numeru. Pamiętajcie też o stałych rubrykach: felietonach (w tym numerze gościmy w charakterze felietonisty Jacka Hołówkę), satyrze, filozofii w filmie, literaturze i szkole.
Redakcja
Zapraszamy do udziału w spotkaniach Klubu „Filozofuj!”. Zapowiedzi spotkań i relacje z dotychczasowych dyskusji są > tutaj.
Osoby, które chciałby pomóc przy zorganizowaniu spotkania Klubu „Filozofuj!” w swoim mieście, zapraszamy do współpracy. Szczegóły > tutaj.
Skomentuj