Przez dzisiejszy odcinek przeprowadza nas Sokrates. Filozofa tego uważa się za najsłynniejszą i jedną z najważniejszych postaci filozofii greckiej. Tak jak jońskim filozofom przyrody zawdzięcza się powstanie kultury naukowej, tak Sokratesowi – powstanie kultury humanistycznej. Jednym z najbardziej znanych poglądów tego filozofa jest intelektualizm etyczny, wedle którego cnota to wiedza. W dziejach filozofii zapisała się również historia związana z jego śmiercią. Sokrates został skazany przez sąd ateński na najwyższy wymiar kary za rzekomą bezbożność i zły wpływ na młodzież. Mowę obrończą z tego procesu odtwarza dialog Obrona Sokratesa autorstwa jego ucznia, Platona (o samym Platonie będziecie mogli posłuchać w kolejnym odcinku). Sokrates przyjął karę z godnością, zapisując się w pamięci tych wszystkich, którzy poszukują ideału człowieczeństwa.
Chcesz wesprzeć dalszą produkcję multimediów filozoficznych o dużej wartości dydaktycznej?
Chcę Wam pomóc
Można też wspierać nas bezpośrednio – poprzez wpłatę na konto:
66 1950 0001 2006 0001 0339 0002
Fundacja Academicon
ul. H. Modrzejewskiej 13, 20–810 Lublin
Film jest częścią 8‑odcinkowego kursu e‑learningowego. Zob. listę opublikowanych filmów.
Kolejny odcinek już w poniedziałek o 15:00, a w nim o Platonie. Czekamy na Wasze opinie! Więcej informacji o projekcie > tutaj.
Film został oparty na nowym podręczniku do filozofii „Źródła mądrości”. Ukazał się nakładem Wydawnictwa Academicon niespełna miesiąc temu, a już cieszy się samymi pochlebnymi opiniami! Można go zakupić tutaj lub tutaj.
Każdy uważa że ma swoją rację niezależnie od racji innych.Jeżeli pojawiają się pojęcia, idee (np.demokracja, wiara w Boga) zyskujące szerokie uznanie natychmiast wykorzystywane są one jako parawan zasłaniający działania chcące być anonimowymi (powiązania z polityką) sprzeczne z tymi zasadami.Przykład Sokratesa pokazuje prawdziwy obraz demokracji daleki od jej wzorcowego zamysłu.Plusem demokracji jest natomiast to iż mimo takich czy innych naruszeń zasad i bezstronności, wszyscy podporządkowują się rezultatom wyborów unikając nieuchronnych konfliktów wynikających z konfrontacji odmiennych poglądów.
Tak, faktycznie, rzeczywiście, Sokrates jak wielu innych wielkich wówczas /np. Arystoteles/ oraz jego następcy, współcześni /choćby Cioran, Spengler, Gasset, Witkiewicz/, był chyba pierwszym konsekwentnym w swoim zachowaniu i egzystencji otwartym krytykiem i wrogiem demokracji/demoracji/ochlokracji…
Vide: te wszystkie parlamentaryzmy, sejmokracye, wybory, głosowania, wystąpienia, debaty, polemiki, trybuny, masy, łuszcze, hołota, motłoch, opozycje, ulica; potem bunty, rewolucje, socyalizmy, reformy etc. I tak w kółko od wieków aż do kompletnej destrukcji i chaosu.
“Nie ma nic głupszego niż demokracja”,
“Demokracya jest znamieniem upadku”,
“To jest władza tłumu”.
Ps… Tutaj nie ma żadnych plusów… chyba że fusy, ale to są minusy…
Świetne filmiki. Dzięki
Sokrat dziś prawdopodobnie załamałby się współczesnością AD 2020: demokracya/ochlokrayca, socyalizm;
nowa komuna/neomarxizm, post/postmodernizm;
rządy lewicy, parlamentaryzm/seymokracya, głosowania/polemiki/opozycje, oświadczenia/wystąpienia/marsze/protesty;
nowe oświecenie, nowy antyhumanizm, negacja świata antycznego, zachodniego, łacińskiego, rzymsko-greckiego;
walka z wiedzą, nauką, odwagą, indywidualizmem, niezależnością, wszelką osobowością, prawdziwym autorytetem;
tolerancja, postęp, nowoczesność;
kolejne rządy nowej klasy robotniczej wyłonionej z tłumu poprzez wybory;
powszechne domaganie się aborcji tj. usuwania ciąży/zabijanie, eutanazja/zabijanie, ustawowy brak kary śmierci, brak jakiejkolwiek etyki/nauki o moralności, zasad, wartości…
Dobrze że tego nie doczekał, nie zobaczył, nie przeżył na własnej skórze…
A był On naprawdę wielki obok Arystotelesa, jedyny w swoim rodzaju i może dlatego znienawidzony przez ówczesną masę, tłum, społeczeństwo.
Koniec blisko — teraz nasz; kolej na nas…
RIP?!
to nie masy skazaly go na smierc, tylko “elity”