W świecie multimediów
Od dłuższego czasu krążyło nam po głowie, jak zabrać się za multimedialny (filmowy) odpowiednik magazynu „Filozofuj!”. Przy czym „odpowiednik” rozumieliśmy zobowiązująco. Jako coś, co jest zrobione nie mniej fachowo niż nasz magazyn. A to oznacza zarówno wysoki poziom merytoryczny i popularyzatorski, jak i wysoki poziom techniczny przekazu. Poziom merytoryczny i popularyzatorski – powiemy nieskromnie – staramy się już od dłuższego czasu utrzymywać. Wyzwaniem był dla nas poziom techniczny, wiążący się ze światem multimediów. Nagrywanie filmików to nie to samo, co wydawanie kolorowego magazynu. Wymaga nowych umiejętności i znacznie większych środków finansowych. Tak się szczęśliwie złożyło, że w kwietniu wystartowaliśmy w konkursie w ramach programu „Kultura w sieci”, ustanowionego przez Narodowe Centrum Kultury, i otrzymaliśmy dofinansowanie. No i od maja musieliśmy uczyć się nowych umiejętności…
Co zdziałaliśmy?
O tym, czy owa nauka nie poszła w las, będziecie mogli się niebawem przekonać. Kiedy? Za chwilę zdradzimy. Teraz podamy krótki opis tego, co udało się zrobić.
Otóż stworzyliśmy cykl 8 filmów popularyzujących filozofię. Ten cykl wejdzie w skład kursu e‑learningowego pod szumną nazwą „Filozoficzne korzenie kultury europejskiej”, który opublikujemy jako zwieńczenie cyklu filmowego.
Każdy z filmów oparty jest na podręczniku do filozofii Źródła mądrości, który został wydany w tym roku przez Wydawnictwo Academicon (można go zakupić tutaj lub tutaj). Filmiki stanowią częściowo odzwierciedlenie multimedialne podręcznika, a częściowo jego uzupełnienie (niektóre fragmenty zostały rozbudowane).
Naszym skromnym zdaniem dzięki filmowej formie i swej merytorycznej wartości będą nieocenioną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli i uczniów. Deficyt dobrych i nowoczesnych pomocy dydaktycznych z filozofii był i jest stałą naszą troską. Mamy nadzieję, że ten projekt przyczyni się do zmniejszenia owego deficytu. Warto dodać, że cykl filmowy oraz kurs e‑learningowy będzie też świetnym wprowadzeniem do filozofii dla każdego, kto samodzielnie zechce się zapoznać z naszą umiłowaną dziedziną wiedzy.
Kiedy premiera?
Pierwszy odcinek opublikujemy już jutro – 20 października o godz. 15.00 na naszym kanale „AcademiconTV”.
Przez osiem kolejnych dni będziemy publikować o tej samej porze kolejne odcinki.
30 października udostępnimy na stronie zrodla-madrosci.pl cały kurs e‑learningowy.
Dostęp zarówno do filmów, jak i całego kurs będzie darmowy!
Poniżej lista odcinków:
- Odcinek 1: Pytanie o arché
- Odcinek 2: Pierwsze spory filozoficzne
- Odcinek 3: Atomizm
- Odcinek 4: Sokrates
- Odcinek 5: Platon
- Odcinek 6: Arystoteles
- Odcinek 7: Wywiad z Epikurem
- Odcinek 8: Dialog dogmatyka ze sceptykiem
Kontynuacja?
Marzy nam się, aby multimedialne „Filozofuj!” nie zakończyło się na tym jednym projekcie. Chcielibyśmy dostarczyć Wam więcej takich materiałów. Koszty produkcji filmowych są jednak wysokie – wynajęcie studia, praca nad scenariuszem, filmowanie, montaż, obsada aktorska, przygotowanie grafik, kostiumy, rekwizyty i wiele wiele więcej. Jeżeli doceniasz naszą pracę popularyzatorską i chcesz nam pomóc w stworzeniu kolejnych odcinków filmowych, stworzyliśmy nowy cel – możesz wesprzeć finansowo tworzenie multimediów filozoficznych na platformie Patronite: https://patronite.pl/filozofuj!
Chcę Wam pomóc
Można też wspierać nas bezpośrednio – poprzez wpłatę na konto:
67 1020 3147 0000 8802 0159 5172
Fundacja Academicon
ul. H. Modrzejewskiej 13, 20–810 Lublin
Pamiętajcie, że ogromne wsparcie stanowi też zamówienie prenumeraty rocznej magazynu oraz zamówienie numerów archiwalnych.
Dla chcących wesprzeć nas przez zaangażowanie wolontariackie, mamy otwarte ramiona i perspektywę ponoszenia umiejętności redaktorskich w fajnym zespole dla dobrej sprawy. Poszukujemy ludzi do przyszłych realizacji: filmowców, montażystów i osób, którym niestraszna praca przed kamerą.
Pierwsza podroz w swiat multimediow za nami! Dzieki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” stworzylismy cykl osmiu filmow, ktore sa gotowa, kompletna pomoca dydaktyczna dla Uczniow, Nauczycieli i wszystkich tych, ktorzy chcieliby samodzielnie wyruszyc w swiat wielkich pytan filozoficznych, ale nie wiedza od czego zaczac. Wiecej na te temat przeczytacie na portalu filozofuj.eu .